Ako sedem polienok vykúrilo celý dom

Na ceste k energetickej sebestačnosti netreba hľadieť len na výdobytky techniky. Praktické možnosti nájdeme aj v odkaze našich predkov. Príbeh o siedmych polienkach a kachľovej peci je splnenou rozprávkou hrnčiarskeho majstra Ladislava Repku z Novej Ľubovne. Ako sám hovorí, bol to jeden z najlepších nápadov, ktoré za svoj život dosiaľ zrealizoval. Krásne a výkonné kachle vyhrievajú zdravým, sálavým teplom dve podlažia rodinného domu a neprehliadnuteľne šetria peňaženku. Majster Repka svojimi vlastnými rukami už vyše 20 rokov vyrába ľudovú dekoratívnu, ale hlavne úžitkovú keramiku. Tentokrát sa však s nami podelil o svoje skúsenosti a výhody, ktoré mu priniesla stavba kachľovej pece.

Prečo ste sa rozhodli postaviť si kachľovú pec?

Keď som v roku 1998 dostaval dom, plyn stál 1,70 Sk. Vtedy bolo jednoduché stlačiť gombík a dom bol vyhriaty. Lenže to bol suchý vzduch, ktorý neprospieval ani mojej rodine, ani kvetom v dome. Navyše, ceny plynu začali stúpať vyššie a tak som sa rozhodol využiť svoje možnosti a schopnosti a pustil som sa do výroby kachlí. Celý dom v minulosti spotreboval za rok cca 3400 m³ plynu. Vďaka kachliam naša spotreba klesla na 600 m³, v čom je zarátaný dokonca aj ohrev vody.

nullAko je možné, že kachle vyhrejú celý dom?

Kachle majú schopnosť akumulovať veľké množstvo tepla z ohňa a horúceho dymu a potom ho ešte dlho rovnomerne uvoľňujú do priestoru. Vhodne umiestnené kachle sú srdcom domu, z ktorého sa teplo môže voľne šíriť do izieb a cez otvorené poschodie aj do horného podlažia. Vďaka prieduchovým kanálom vnútri kachľovej pece teplý vzduch neuniká priamo do komína, ale cirkuluje hore-dole týmito špeciálne navrhnutými kanálmi, ktoré môžu prechádzať i priamo do vzdialenejších izieb. Kachľová pec tak zúžitkuje vyše 80% tepla, čo sa s krbom s otvoreným ohniskom nedá porovnať.

Čím je teplo, ktoré vydávajú kachle, také výnimočné?

Toto teplo vydávajú kachle najmä sálaním, ktoré je veľmi podobné slnečnému žiareniu a pozitívne tak vplýva na naše zdravie. Sálaním sa ohrievajú hlavne predmety, teda aj ľudské telo, menej vzduch, ktorý si udržiava optimálnu vlhkosť. Lieči tak prechladnutie a nádchu, bezprašným a vlhkým vzduchom pomáha astmatikom a alergikom, ionizáciou vzduchu uvoľňuje stres a navodzuje duševnú pohodu. Zmierňuje aj reumatické ťažkosti, lebo nevytvára v miestnosti tepelné zóny.

Kachľová pec - Ladislav Repka Ako je to teda s tými polienkami? Naozaj stačí 7 kusov na celý deň?

Pri tomto našom kachliaku je to presne tak ako hovoríte. Vďaka uzavretému okruhu prieduchov a správnemu postupu nakladania pece je spotreba dreva minimálna. Záleží však i na jeho kvalite. Na vykurovanie sa používa tvrdé drevo s väčšou výhrevnosťou ako je dub, buk a hrab. Na rozkurovanie zasa mäkké dreviny ako smrek, borovica, či breza. V kachliach sa podľa typu zostavy prikladá každých 8 až 24 hodín, pričom aj v obdobiach medzi kúreniami kachle vydávajú teplo. V praxi to znamená, že napríklad do našich kachlí zakúrim siedmimi polienkami ráno a siedmimi večer a kachle dostatočne hrejú celý deň i noc aj počas tých najtuhších mrazov. Navyše sa zaobídem i bez zápaliek. V kachliaku totiž do rána budú tlieť uhlíky, ktoré bez problémov rozpália nové polienka. K tomu, aby všetko fungovalo ako má však potrebujete získať trochu praxe so správnym prikladaním dreva a udržiavaním uhlíkov.

Z čoho sa skladá takáto kachľová pec?

Konkrétne táto naša pec bola postavená starým majstrom, ktorý používal starodávne jednoduché postupy a dostupné materiály ako hlinu, piesok, šamotovú múčku a staré škridle. Vnútro pece tvorí ohnisko a dymovody, ktoré sú vystavané šamotovými tehlami. Ďalej ešte potrebujeme dvierka a rošt do ohniska, no a nesmieme zabudnúť na samotné kachle, ktoré vyrábam ručne, takže ich veľkosť, tvar i vzor je možné upraviť. Táto kachľová pec patrí stavbou medzi tie jednoduchšie. Tie zložitejšie zostavy od kachľových majstrov však často obsahujú aj lavicu pre peciválov, sporák pre šikovné gazdinky či pekárnik, v ktorom si upečiete na dreve voňavý chlebík alebo aj pizzu.


Kto si kachľovú pec môže dovoliť?

Ja sám som si postavil kachľovú pec práve kvôli tomu, že som si uvedomoval, čo všetko tým získam a koľko v konečnom dôsledku ušetrím. Ak hovoríme stále o našej peci, pre vašu informáciu uvediem cenu za pokrytie jednoduchšími kachľami bez zložitej figurálnej tematiky, ktorá sa u mňa pohybuje od 1900 eur, pričom takáto stavba obsahuje vyše 60 ks základných kachlí plus kachle rohové a rímsové. Táto vstupná investícia môže pre niekoho znamenať mesiace šetrenia, vráti sa mu však asi do troch rokov v podobe ušetrených nákladov za vykurovanie plynom. Kachle a všeobecne keramika má veľkú odolnosť voči teplu, mrazu i času a tak vlastne staviate nie len pre seba. Keramické kachle budú hriať aj ďalšie generácie, ktoré prídu po vás.  Keď prídete vymrznutí z decembrovej sánkovačky domov, stačí prihodiť polienko a o chvíľu sa okolo kachliaka ohrieva celá rodina. Keď si to porovnáme s cenou a dĺžkou vyhrievania miestnosti plynom, je to výhoda na nezaplatenie.

Páčil sa vám článok? Dajte o tom vedieť čitateľom na sme.sk:

vybrali_sme

 

Viac info: http://www.uzitkovakeramika.sk/
https://www.facebook.com/ladislavrepka
Ladislav Repka: 0902 100 337