Eva Pospíšilová: Barter je overený tisícročiami

eva_pospisilovaFirma VOICE, s. r. o. sa bartrom zaoberá od roku 2004. V čele spoločnosti sú ľudia nadšení pre barter a to na základe predchádzajúcich 17-ročných skúseností v oblasti bartrovania – na Slovensku aj v zahraničí. Zhovárali sme sa so sympatickou riaditeľkou a zakladateľkou tejto spoločnosti Evou Pospíšilovou. Nakoľko naša organizácia podporuje a sama vyvíja alternatívne či doplnkové ekonomické systémy, vítame každú spoločnosť s podobným zameraním. Obzvlášť tie, ktoré sú už zabehané a rokmi overené. Okrem rozhovoru sme sa dohodli na aktívnej spolupráci. Sieť Dobra aktívne pracuje na registrácii do systému superbarter.sk, kde ponúkneme svoje služby a voľné kapacity.

 

Prečo ste sa začali venovať bartrovému obchodu?
Od prvého okamihu, keď som počula o tom, že také niečo existuje, sa mi bartrové tovarové výmeny veľmi páčili, pretože som v tom videla alternatívu k peniazom. Je to niečo podobné, ako keď si človek šetrí do prasiatka a keď je treba, tak to prasiatko rozbije a má vyriešený nejaký problém – napríklad darčeky na Vianoce. Barter som vnímala ako niečo podobné – keď podnikateľ potrebuje napríklad modernizovať firmu a nemá na to dosť peňazí, môže túto modernizáciu „zaplatiť“ pomocou tovarových výmen – svojimi výrobkami alebo službami.

Nepatrí už barter minulosti? Načo nám je barter, keď máme predsa peniaze?
Patrí aj nepatrí… Barter – výmena tovarov alebo služieb – je vlastne podstata života a aj podstata obchodu. Obchod = výmeny. Peniaze boli vynájdené iba preto, aby sa obchod urýchlil, uľahčil. Nápad to bol na začiatku možno dobrý, ibaže boli veľmi skoro zneužité na špekulácie a podvody a zneužívané sú doteraz. Preto teraz znovu začal prosperovať barter, v podstate sa jedná o „retro“, t.j. starý osvedčený barter v novom modernom kabáte.

Prečo sa teraz stále častejšie v oblasti liečenia vraciame k postupom a metódam, čo používali naše babičky a prababičky – k metódam, ktoré boli účinné, osvedčené a hlavne v súlade s prírodou a tiež prirodzené pre ľudské telo? V oblasti potravín je to veľmi podobné. Prečo sa vraciame k BIO potravinám? Nie je to žiadna novinka, sú to postupy, ktoré používali naši dedovia a pradedovia.

Vždy, keď je nejaký problém alebo niečo nefunguje, hľadáme v histórii to, čo fungovalo a snažíme sa to použiť znovu. Keď to fungovalo vtedy, prečo by to nemalo fungovať teraz?

Barter je tradícia, sú to tisícročiami overené a osvedčené postupy, ktoré fungovali, fungujú a aj budú fungovať.

Superbarter na facebooku.

Aký má barter výhody oproti peňažnému obchodovaniu?
Momentálnym veľkým problémom v obchodovaní za peniaze sú zľavy, ktoré poskytujú predajcovia v snahe predať. Na zákazníkov to síce „zaberá“, ale je to veľmi nebezpečná cesta, pretože v dôsledku týchto zliav sa firmy nemajú z čoho modernizovať, rozvíjať, nemajú dosť peňazí na kvalitný marketing atď. Poskytovanie zliav je pílenie si konára pod zadkom. Jednou z veľkých výhod tovarových obchodov je to, že predajca môže zákazníkovi poskytnúť namiesto zľavy INÚ výhodu, ktorá ho nepripraví o zisk, a to je práve možnosť za nákup „zaplatiť“ svojimi vlastnými výrobkami alebo službami. Táto výhoda je často zaujímavejšia, ako výhoda vo forme zľavy.

Čo ak partner chce to, čo mám a ja nechcem nič z jeho ponuky?
Takéto výmeny „niečo za niečo“ je klasický priamy barter – ten, čo tu bol celé milióny rokov. Podnikatelia takýto priamy barter robia celkom často, ale hovoria tomu zápočet. Má aj svoje výhody, ale aj veľa nevýhod. Nedávno mi jeden obchodný partner spomenul príklad, keď jeho známy – očný chirurg, operoval podnikateľa a ten mu ponúkol ako časť platby za operáciu dodávku bazéna. Problém nebol v neochote toho chirurga bartrovať, ale v tom, že už mal jeden bazén na záhrade zabudovaný. No a práve tento nedostatok majú moderné bartrové systémy vyriešené. Keď predám svoje výrobky alebo služby inému klientovi bartrového systému, zákazník nezaplatí svojimi výrobkami, ale „bartrovými eurami“, pomocou ktorých si predajca z celého bartrového systému nakúpi u ľubovoľného člena čokoľvek – čo by sa mu hodilo, čo potrebuje.

Bártrový obchod storočia

Môžem si cez barter získať aj elektrinu alebo pohonné hmoty?
Toto momentálne nie je možné, s monopolmi alebo dodávateľmi strategických komodít a surovín to je celkom komplikované. Okrem toho – bartrovanie podporuje hlavne lokálnu – slovenskú ekonomiku a toto nadnárodné koncerny nezaujíma, ich zaujíma hlavne ich čo najväčší zisk. To, že sa momentálne elektrina alebo PHM nedajú bartrovať, až tak nevadí a nemusíme mať z toho vrásky. Stále je dosť tovarov a hlavne služieb, ktoré sa bartrovať dajú.

 

Ako vnímate aktivity občianskeho združenia Sieť Dobra?
Ľudia na planéte sme predovšetkým – ĽUDIA, ľudské bytosti. Popri tom sme podnikatelia, zamestnanci, občania atď, ale to čo je hlavné, sme ľudské bytosti.

Preto si veľmi vážim a fandím všetkým aktivitám, iniciatívam, ktoré smerujú k vytváraniu porozumenia, k tomu, aby sme žili zdravo, aby sme si pomáhali namiesto toho, aby sme si z akýchkoľvek dôvodov ubližovali.

Sieť Dobra je úžasná aktivita, ktorá ukazuje ľuďom a aj ich učí, ako sa dá žiť inak, než doteraz – uzavretí v betónovom labyrinte…

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor.

Pre viac informácii o „superbartrovaní“ navštívte stránku: www.superbarter.sk

superbarter_logo