Rekapitulujeme rok 2013-2014: Zostávame!

FB_cover_Rekapitulujeme

Vstrebaj, čo je užitočné, zbav sa nepotrebného a pridaj svoju jedinečnosť.
Bruce Lee

 

Pred viac, ako rokom sme spätne rekapitulovali naše motivácie, ideály, zámery a hlavne aktivity, ktorými sme žili prvý rok našej existencie. V nasledujúcom texte sa dočítate, aký bol náš posledný rok. Čo sa nepodarilo, čo nám vyšlo a čo sme sa naučili – odkiaľ sme prišli, kde sme a kam kráčame? Aký bol pre nás druhý rok? Aký chceme, aby bol ten tretí?

OMG, GMO, WTF?!

Tesne po tom, ako sme zhodnotili minulý rok, Sieť Dobra sa stala kampanierskou organizáciou za zdravé potraviny bez GMO (geneticky modifikovaných organizmov). Dôvodov “prečo” je mnoho a sú nad rámec tohto článku. Po vydaní nášho najúspešnejšieho online článku (pred rokom, so 17.000 zobrazení za prvý deň) sa roztočil kolotoč, o akom sa nám nesnívalo. Telefonáty, návrhy na spoluprácu od podporovateľov, odborníkov, médií… Aké boli naše najväčšie úspechy v tejto kampani?

 

podporte_PREC_s_GMO_small1


Zdravé potraviny, permakultúra, záhrady, fail-farma

Naša prvá mestská špirála bola v rámci rekonštrukcie dlažby zlikvidovaná, tak sme postavili druhú – na Piešťanskej komunitnej záhrade. Začiatok sezóny na záhrade bol skvelý, avšak komunitná záhrada je odrazom komunity. Realita ukázala, že je rozdiel medzi tým, čo chceme, čo hovoríme a čo robíme. Vzhľadom na to, že organizačne sa na koordinácii podieľajú dvaja ľudia a vzhľadom na množstvo iných povinností, nepodarilo sa nám túto pekne začatú sezónu udržať. Úroda bola slabá, avšak nás to neodradilo a ešte pred koncom sezóny sme zasadili niekoľko stromov a kríkov a budúci rok to roztočíme znovu. 🙂

spirala

Fail roka: Mestská biofarma

K tvorbe patria aj nevydarené zámery a nebudeme tu hrať divadielko, že sa nič nestalo. Stalo sa, bolo to drsné, ale zároveň poučné. Začiatkom roka sme z podnikateľského sektora dostali ponuku na spoluprácu „ako z neba“. Fantastický dvojhektárový pozemok na skvelom mieste, na ktorom chcel majiteľ vybudovať biofarmu. Zaujímavosťou celého projektu bolo, že pozemok slúžil dlhé roky ako golfová akadémia. Bola to „snobárina de luxe“ a predstava, že to tam poorieme a budeme tam produkovať zdravé potraviny, vyvolávala úžasné pocity. V spojitosti so sľubmi vlastníka až takmer extatické. 🙂 Ako však hovorieva Janko Šlinský, tieto ezotericko-romanticko-teoreticko-platonické predstavy narážajú často na hrubú realitu.

Stretnutie druhého a tretieho sektora sa ukázalo ako miestami konfliktné, ale po prekonaní prvých rozdielov sme sa stretli s niečím, čo by nám ani vo sne nenapadlo: hrubé nepochopenie a odmietnutie zo strany tých, čo by z celého projektu profitovali najviac – obyvateľov priľahlého sídliska. Bolo nad naše sily vysvetliť im, že tam nebude smrdieť hnoj, že sa tam nebudú premávať traktory a potkany, ale že to bude miesto oddychu, vzdelávania, produkcie zdravého jedla…

Nuž, stáva sa. A pre nás je to podnet k zlepšeniu v oblasti vzťahov s verejnosťou. To, čo jednému môže pripadať ako raj na zemi, pre iného môže znamenať peklo…

Nevadí, nehádžeme flintu do žita, mnoho pekných vecí sa rodí na viac krát a keby to bolo jednoduché, už dávno by to niekto urobil. Bola to silná životná lekcia, veľa premrhaných zdrojov, ale berieme si z toho ponaučenie. Takže vlastne vďaka 🙂

farma golf


Veronika: Herbárium, Ekozáhrada, Zdrawíčko, Pieščanský Rýnek

Veronika, jedna zo zakladajúcich členov združenia, tento rok prepadla bylinkovej vášni a pustila sa do toho naozaj excelentne. Namiesto toho, aby sa prehrabávala v knihách a herbároch, zorganizovala si pre seba a pre ostatných “byliniekchtivých” kurz s pekným názvom – Herbárium. Pozvala lektorov, verejnosť, zaobstarala priestor a bylinkovanie mohlo začať. Od úvodného zoznámenia s problematikou, cez prednášky o koreninách, aromaterapiu, až po praktický zber priamo na lúke.

banner_partizanske

V našom novom sídle to teraz vyzerá a vonia ako v bylinkovom kráľovstve! A to je ešte len začiatok. Veronika začala vyrábať oleje, ocot, bylinné zmesi, bylinkové soli, repelenty, ústne vody a všakovaké vychytávky. Ako inak, pod značkou Herbárium. 🙂

Okrem toho Veronika založila novú záhradu neďaleko nášho nového sídla a rovno vytvorila ďalšiu úspešnú facebookovu skupinu Ekozáhrada svojpomocne, zameranú na jednoduché a účinné rady pre začínajúcich, ale aj pokročilých záhradkárov.

Pieščanský rýnek

V spolupráci s OZ Kvas a klubom ŽiWell pravidelne organizujeme farmársko-remeselnícke trhy. Ako inak, opäť v tom mala svoje šikovné prsty naša Veronika (kuku). Vianočný, veľkonočný, obyčajný a Cinematiq :). V priestoroch Leierovho dvora v Piešťanoch sa stretli amatérski i profesionálni výrobcovia, umelci, remeselníci, ktorí dostali možnosť prezentovať sa a ponúknuť svoje produkty a služby verejnosti. Rýnek sa stal príjemným miestom na strávenie sobotňajšieho dňa, spojený aj s kultúrnymi príležitosťami či workshopmi pre malých i veľkých.

Veronika do tretice: jej kreativita nemá hraníc a jej záľuba v dobrom a zdravom jedle vyrašila v ďalšom zaujímavom produkte: Zdrawíčko – ovocno-semienkové dobroty. Keďže sú tak jednoduché, sú zároveň chutné, diétne, bezlepkové, bez cukru, nízkotučné, raw… Jednoducho zdravé a chutné! Čiže nerieš, nehejtuj a lajkuj! 🙂

Nová ekonomika, glote, ekobanka

glote_prototype
Prototyp

Jeden z našich prvých projektov, do ktorého sme dali zo začiatku najviac energie, sa týka nového modelu sociálno-ekonomických transakcií. Tento projekt tak trošku predbehol dobu (alebo sme len nedokázali dostatočne zaujať?). Každopádne projekt sa spomalil, ale stále žije. Tento rok sa podarilo úspešne naprogramovať modul ekobanky, ktorý bude slúžiť ako transakčný systém na výmenu služieb a tovarov, ale zároveň sa bude používať na vytváranie “peňazí” v systéme glote. O postupe projektu vás budeme informovať v najbližšej dobe.

Sieť Dobra sa tento rok registrovala do inovatívneho platobného systému Clearnet, na ktorom sme istú dobu aj spolupracovali. Takže ak sa dohodneme, môžete nám naše faktúry zaplatiť aj bez peňazí. Ako to funguje? Kuk…

Nová značka, nové sídlo, prvý zamestnanec

Po roku poskytovania masérských služieb Lubomier vytvoril svoju značku – Vychytaná Masáž.

Od polovičky apríla sa kmeňový tím (v počte 2 ks) presťahoval do zaujímavého priestoru v obci Banka, ktorá je hneď na druhej strane Váhu a je takmer súčasťou Piešťan. Motivácií bolo viac, zdieľať priestor s inými podobne naladenými ľuďmi, znížiť náklady a spoločne tvoriť. Opäť sa však predstavy dostali do konfliktu s realitou a bolo nevyhnutné prehodnotiť spôsoby a formy spolupráce, prestať sa spoliehať na “kamarátske” vzťahy, ale plne ich profesionalizovať – samozrejme s rešpektovaním ľudskosti, vzájomnosti a spolupatričnosti. Nastavili sme nové pravidlá a naďalej ponúkame tento priestor na spoluprácu a tvorbu. Avšak za plne transparentných podmienok. Chceš tvoriť s nami? Klik.

A keďže sa profesionalizujeme, prišiel na rad aj prvý oficiálny zamestnanec. Splnili sme potrebné podmienky, vybavili papierovačky a voila, Lubomier je náš prvý zamestnanec. Oficiálna funkcia je “správca spoločnosti”, ale neoficiálne je to „dievča pre všetko“. 🙂

Udržateľnosť, financovanie, zdroje

Opäť bola potrebná zmena aj v oblasti ekonomickej udržateľnosti. Naše predchádzajúce snaženie bolo smerované do fundraisingu, ktorý nie vždy vyšiel tak, ako by sme chceli a náš cashflow skôr neexistoval, ako existoval. Nápadov veľa, ale zdrojov málo a potom to drhne. Bez ekonomickej stability sa nedá tvoriť, takže bolo potrebné zabezpečiť “základné životné funkcie” združenia. Miestami to vyzeralo, že to hodíme celé do koša a vykašleme sa na to, ale zvládli sme to a správa je jasná: ZOSTÁVAME!

Konečne sa dostávame do udržateľného stavu, vďaka dvom klientom, ktorí našu prácu dokážu patrične ohodnotiť. To znamená, že bude viac možností, ako sa realizovať, urobiť kvalitnejší fundraising a tým aj rozšíriť tím nielen o dobrovoľníkov, ale aj o platených profesionálov, na ktorých sa dá spoľahnúť na 100 %.

Momentálne sa sústreďujeme na úplne formálne, administratívne ukotvenie organizácie a pod kapotou pripravujeme nový web (tento je len z núdze cnosť, nakoľko ten starý úplne skolaboval). Čistíme resty z minulosti a profesionalizujeme všetky naše aktivity. Nebudeme však predbiehať s plánmi, uvidíte sami. 🙂

Ďakovačky…

Ďakujeme všetkým podporovateľom, spolupracovníkom, sympatizantom, dobrovoľníkom, pozorovateľom, ale aj neprajníkom a hejterom. Bez Vás všetkých by to naozaj nešlo! Sieť Dobra sme začali stavať od strechy (áno, dá sa aj tak!) a až donedávna nebolo isté, či zanikne alebo sa stane skutočnou sebestačnou životaschopnou organizáciou. Dnes, s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou môžeme povedať, že Sieť Dobra žije a bude žiť. Aj po dva a pol roku sme v podstate na začiatku a tá hlavná práca je ešte len pred nami. Teraz však už nemusíme súperiť s prežitím a doprosovaním sa o spoluprácu a podporu, ale sme v pozícii, keď si budeme môcť vyberať, s kým nebudeme a budeme spolupracovať.

Páči sa Ti, čo robíme? Chceš, aby toho bolo viac? Podpor nás!