Cesta do budúcnosti je SPOLOČNE: aj v politike

(Aktualizované: 11.11. 2014 13.31)

Viete čo je to politka? Všetci to predsa vedia! To divadlo, tá fraška arogantných mocipánov čo si s nami robia čo chcú a smejú sa nám do tváre, robia korupčnícky biznis, zavádzajú, klamú… A poznáte aj skutočný význam slova politika? V tejto dobe nemusíme chodiť ďaleko:

Politika (z neskorolat. politice < gr. slova politiké – umenie správy štátu < gr. pólis – mesto (-ský štát), občianstvo) je proces a metóda záväzného rozhodovania určitej skupiny ľudí smerujúceho k dosiahnutiu určitého cieľa. V užšom slova zmysle sa pojem politika vzťahuje na kolektívne rozhodovanie zamerané na dosiahnutie alebo udržanie štátnej alebo obecnej moci. (zdroj: Wikipedia)

V tomto svetle vyzerá politika ako niečo o čo by sa prirodzene a aktívne mal zaujíamať každý človek. Akurát to znechutenie, ktoré sa objavuje pri sledovaní súčasnej politiky odrádza sa do nej vôbec zapájať. Čo keby sme to skúsili inak? Srdcom? Je to možné?

(Ilustračný obrázok: leták z pôvodnej akcie, ktorá sa už konala v roku 2012.)

Dnes je moderné byť apolitický, nezávislý, alternatívny a podobne. Keď však sledujeme systém moci a chceme niečo pozitívne ovplyvniť príde na rad aj politiku. Dokonca aj naše združenie sa pokúsilo založiť „alternatívnu politickú štruktúru„, bohužiaľ táto aktivita prežila len niekoľko mesiacov. Avšak Piešťany žijú a aktívnych ľudí je tu veľa…

Spojme sa pre dobré

Je to už viac ako dva roky čo sme ako zastrešili a spolu-organizovali nenápadné stretnutie s názvom Spoločne pre Piešťany (link na Piešťanský týždeň a report z pôvodej akcie) v (bývalej) Čajovni Dobromila v Piešťanoch. Streto sa tam niekoľko občianskych združení, nespokojných aktivistov, jednotlivcov, pozorovateľov. Posadali sme si do kruhu ako rovní s rovnými, vzájomne sa predstavili a zistili sme že sme na jednej vlne: sme nespokojní so súčasným stavom a všetci cítíme potrebu zmeny. Vtedy o nejakej politike, kandidovaní nepadla ani len reč. Preberali sme vízie a nápady ako z tej šlamastiky v ktorej sa ako spoločnosť nachádzame von. Padali rôzne návrhy prezentácie, diskusia bola otvorená, priateľská témy od enviromentálnych, kultúrnych, ekonomických, spoločenských až po filozofické…

Po dvoch rokoch od akcie sa objavilo niekoľko účastníkov akcie na kandidátke iniciatívy Spoločne pre Piešťany. Títo aktívni ľudi boli za ten čas prínosom pre život v Piešťanoch či už ako jednotlivci alebo skupinovo. Môžu sa pochváliť nejednou užitočnoou prácou pre Piešťany a je len prirodzeným vyústením, že pokiaľ chceme zmenu, je potrebné priniesť inú kultúru aj do politického života. Jeho zástupcovia jasne vysvetlili a definovali, z akých príčin vstupujú do komunálnej politky.

Samozrejme že počas kampane je potrebné informovať o svoje existencii. Marketing je nevyhnutnou súčasťou verejnej aktivity – dať o sebe vedieť. To je však len nástroj a podstatný je zámer: A tým je skutočná pozitívny zmena a prínos inej kultúry.

Že nie sú ideálni, dokonalí a perfektní?

Ak hľadáte ideálneho a dokonalého kanditáta, choďte kandidovať. Ak ste ochotní tolerovať isté nedostatky, ktoré pri budovaní a tvorení sú nevyhnutnosťou, tak sa skúste naladiť na zhovievavosť a skúste sledovať, ako dotyční pristupujú ku svojich chybám. Či sa bohapusto vyhovárajú na tamtoho, tamtú, počasie, okolnosti, horoskop alebo či je chyba prijatá a je vidieť snahy o nápravu.

Nikto z velikánov minulosti či súčasnosti, ktorí vytvorili veľké veci nie sú prostý chýb. Práve naopak! Svoje chyby si priznávajú, berú si z nich ponaučenie a snažia sa ich predovšetkým napraviť.

Skúsenosť je názov, ktorý dávame svojim chybám a omylom. (Oscar Wilde)

UPOZORNENIE: Toto nie je zaplatený článok. Je to dobrovoľná aktivita, ktorá nie je nijak honorovaná a je iniciovaná z vlasntej vôle. Občianske združenie Sieť Dobra NIE JE za založením iniciatívy Spoločne pre Piešťany a jej aktivitami, jedná sa o myšlienkovú a názorovú zhodu. Každý má slobodnú vôľu prejaviť svoj názor a preferencie. Voľte tak ako uznáte za vhodné.

#TvojHlasRozhodne #VolteSrdcom #SpolocnePrePiestany

 

Autor textu: Ľubomír Harmanovský

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *