Cesta do budúcnosti je SPOLOČNE: aj v politike

(Aktualizované: 11.11. 2014 13.31)

Viete, čo je to politka? Všetci to predsa vedia! To divadlo, tá fraška arogantných mocipánov, čo si s nami robia, čo chcú a smejú sa nám do tváre, robia korupčnícky biznis, zavádzajú, klamú… A poznáte aj skutočný význam slova politika? V tejto dobe nemusíme chodiť ďaleko:

Politika (z neskorolat. politice < gr. slova politiké – umenie správy štátu < gr. pólis – mesto (-ský štát), občianstvo) je proces a metóda záväzného rozhodovania určitej skupiny ľudí smerujúceho k dosiahnutiu určitého cieľa. V užšom slova zmysle sa pojem politika vzťahuje na kolektívne rozhodovanie zamerané na dosiahnutie alebo udržanie štátnej alebo obecnej moci. (zdroj: Wikipedia)

V tomto svetle vyzerá politika ako niečo, o čo by sa prirodzene a aktívne mal zaujímať každý človek. Akurát, že to znechutenie, ktoré sa objavuje pri sledovaní súčasnej politiky, odrádza nás vôbec sa do nej zapájať. Čo keby sme to skúsili inak? Srdcom? Je to možné?

(Ilustračný obrázok: leták z pôvodnej akcie, ktorá sa už konala v roku 2012.)

Dnes je moderné byť apolitický, nezávislý, alternatívny a podobne. Keď však sledujeme systém moci a chceme niečo pozitívne ovplyvniť, príde rad aj politiku. Dokonca aj naše združenie sa pokúsilo založiť „alternatívnu politickú štruktúru„, bohužiaľ, táto aktivita prežila len niekoľko mesiacov. Avšak Piešťany žijú a aktívnych ľudí je tu veľa…

Spojme sa pre dobré

Je to už viac, ako dva roky, čo sme zastrešili a spolu-organizovali nenápadné stretnutie s názvom Spoločne pre Piešťany (link na Piešťanský týždeň a report z pôvodnej akcie) v (bývalej) Čajovni Dobromila v Piešťanoch. Stretlo sa tam niekoľko občianskych združení, nespokojných aktivistov, jednotlivcov a pozorovateľov. Posadali sme si do kruhu ako rovní s rovnými, vzájomne sa predstavili a zistili sme, že sme na jednej vlne: sme nespokojní so súčasným stavom a všetci cítime potrebu zmeny. Vtedy o nejakej politike a kandidovaní nepadla ani len reč. Preberali sme vízie a nápady, ako z tej šlamastiky, v ktorej sa ako spoločnosť nachádzame, von. Padali rôzne návrhy a prezentácie, diskusia bola otvorená, priateľská, témy od environmentálnych, kultúrnych, ekonomických, spoločenských až po filozofické…

Po dvoch rokoch od akcie sa objavilo niekoľko účastníkov akcie na kandidátke iniciatívy Spoločne pre Piešťany. Títo aktívni ľudia boli za ten čas prínosom pre život v Piešťanoch, či už ako jednotlivci, alebo skupinovo. Môžu sa pochváliť nejednou užitočnou prácou pre Piešťany. Je len prirodzeným vyústením presvedčenia, že pokiaľ chceme zmenu, je potrebné priniesť inú kultúru aj do politického života. Jeho zástupcovia jasne vysvetlili a definovali, z akých príčin vstupujú do komunálnej politiky.

Samozrejme, že počas kampane je potrebné informovať o svojej existencii. Marketing je nevyhnutnou súčasťou verejnej aktivity – dať o sebe vedieť. To je však len nástroj. Podstatný je zámer: A tým je skutočná pozitívna zmena a prínos inej kultúry.

Že nie sú ideálni, dokonalí a perfektní?

Ak hľadáte ideálneho a dokonalého kandidáta, choďte kandidovať. Ak ste ochotní tolerovať isté nedostatky, ktoré sú pri budovaní a tvorení nevyhnutné, tak sa skúste naladiť na zhovievavosť a skúste sledovať, ako dotyční pristupujú ku svojich chybám. Či sa bohapusto vyhovárajú na tamtoho, tamtú, počasie, okolnosti, horoskop alebo či je chyba prijatá a je vidieť snahy o nápravu.

Nikto z velikánov minulosti či súčasnosti, ktorí vytvorili veľké veci, nie sú prostí chýb. Práve naopak! Svoje chyby si priznávajú, berú si z nich ponaučenie a snažia sa ich predovšetkým napraviť.

Skúsenosť je názov, ktorý dávame svojim chybám a omylom. (Oscar Wilde)

UPOZORNENIE: Toto nie je zaplatený článok. Je to dobrovoľná aktivita, ktorá nie je nijak honorovaná a je iniciovaná z vlastnej vôle. Občianske združenie Sieť Dobra NIE JE za založením iniciatívy Spoločne pre Piešťany a za jej aktivitami, jedná sa o myšlienkovú a názorovú zhodu. Každý má slobodnú vôľu prejaviť svoj názor a preferencie. Voľte tak, ako uznáte za vhodné.

#TvojHlasRozhodne #VolteSrdcom #SpolocnePrePiestany

 

Autor textu: Ľubomír Harmanovský