STRACH vs. MONSANTO

(English version – original)

Pred pár dňami mi kamarát oznámil, že už nechce byť súčasťou anti-GMO kampane. Povedal mi, že je to negatívne a že kampaň rozsieva strach v ľudských srdciach. Že radšej bude pozitívny a pôjde až ku koreňu veci, ako byť zapletený do boja. Nebolo to po prvýkrát, čo som počul niečo také a pravdepodobne ani posledný.

Toto znie to ako nejaká „New Age“ choroba, výhovorka, ale možno sú to len ľudia, ktorí sú zavádzaní, alebo  je to len strach prehovoriť nahlas, ktorý je väčší ako schopnosť porozumieť.

Bol Gandhi negatívny a zasial viac strachu do sveta, keď vzdoroval britskej kolonizácii jeho krajiny? Bol Dr. Martin Luther King negatívny a v strachu, keď bojoval proti nespravodlivosti, ktorá bola páchaná na afrických Američanoch a keď vyzýval ľudí k protestu proti vojne vo Vietname? Dokonca v jeho slávnom prejave povedal:  „Prichádza čas, kedy sa mlčanie stane zradou.“

A môj priateľ si myslí, že v rámci tejto problematiky je zachovávaná vyššia morálka, keď sa o tom nehovorí. Zaujímalo by ma, či si môj priateľ myslí, že bojuj proti GMO a Monsanto je “inej povahy”, keďže to, čo je v stávke je v skutočnosti budúcnosť ľudstva.

Sme všetci negativisti, keď sa snažíme zachrániť motýle či včely? Sme  negativisti, keď máme starosti o spokojnosť a prosperitu budúcich generácii a sme schopní sa postaviť za svoj názor? Zväčšujeme strach vo svete, keď sa staviame za pravdivú demokraciu, ktorá je „potravinovou demokraciou” viac, ako keď povoľujeme medzinárodným korporáciám, aby mohli kontrolovať naše jedlo len preto, aby zarobili peniaze?

Čudné je, že môj priateľ je “ekologický poľnohospodár” – a  nerozumie tomu, že s väčšou koncentráciou GMO peľu vo vzduchu, ekologickí poľnohospodári budú skôr či neskôr exemplármi v múzeu ako exponáty a nie dôkaz prosperujúcej skutočnosti, ktorá ponúka zdravý a udržateľný spôsob života. Preto sa staviame proti tyranii korporácií, ktoré chcú manipulovať a kontrolovať životy vo všetkých ich formách. A súčasne ponúkame riešenia, ktoré sú holistické, demokratické a prínosné pre všetkých, nie len pre menšinovú elitu.

Takže môj priateľ asi rozširuje strach vo svete preto, že si vybral možnosť nekonať, hoci tomu rozumie, je si vedomý tohoto problému, no skrýva to. Asi hovorí o jeho vlastnom strachu z riešenia komplexných otázok života a faktu, že v tejto dobe život zahŕňa aj boj a snahu o dosiahnutie spravodlivosti v zmysle vytvorenia lepšej budúcnosti.

Ak nie, prečo potom máme toľko obdivovaných osobností ako boli Gandhí, Ježiš, M. L. King a veľa ďalších, ktorí sa postavili proti kompetentným, aby ponúkli lepší život pre budúce generácie.

Život je dnes v rovnováhe. Sila lakomstva a strachu vzrastá rovnako ako sila lásky a pravdy.

Môžeme vytvoriť iný svet, no musíme prajaviť naše názory a aktivity v hmotnej realite – sedením len tak doma je to nemožné.

Takže môj priateľ, prosím Ťa, a tiež aj všetkých Vás, mojich priateľov, ktorí ste prestali konať skrývajúc sa pod rúškom pozitivity. Buďte čestní sami k sebe a cíťte život okolo seba… a to, ako Vás všetkých volá – Vy všetci – konajte – práve tu – práve teraz.

Páči sa Ti tento blog? Hlasuj!

vybrali_sme

Tu je link k môjmu aktuálne publikovanému článku proti Monsanto – „pro-life poetic novel“: https://www.facebook.com/JamanTree

Jedna odpoveď na „STRACH vs. MONSANTO“

Nie je možné pridávať komentáre.