Eva Pospíšilová: Barter je overený tisícročiami

eva_pospisilovaFirma VOICE, s. r. o. sa bartrom zaoberá od roku 2004. V čele spoločnosti sú ľudia nadšení pre barter, a to na základe predchádzajúcich 17-ročných skúseností v oblasti bartrovania – na Slovensku aj v zahraničí. Zhovárali sme sa so sympatickou riaditeľkou a zakladateľkou tejto spoločnosti Evou Pospíšilovou. Nakoľko naša organizácia podporuje a sama vyvíja alternatívne či doplnkové ekonomické systémy vítame každú spoločnosť s podobným zameraním. Obzvlášť tie, ktoré sú už zabehané a rokmi overené. Okrem rozhovoru sme sa dohodli na aktívnej spolupráci. Sieť Dobra aktívne pracuje na registrácii do systému superbarter.sk, kde ponúkneme svoje služby a voľné kapacity.

 

 

Prečo ste sa začali venovať bártrovemu obchodu?
Od prvého okamihu keď som počula o tom že také niečo existuje sa mi bartrové tovarové výmeny veľmi páčili, pretože som v tom videla alternatívu k peniazom. Je to niečo podobné ako keď si človek šetrí do prasiatka a keď je treba tak to prasiatko rozbije a má vyriešený nejaký problém – napríklad darčeky na Vianoce. Barter som vnímala ako niečo podobné – keď podnikateľ potrebuje napríklad modernizovať firmu a nemá na to dosť peňazí, môže túto modernizáciu „zaplatiť“ pomocou tovarových výmen – svojimi výrobkami alebo službami.

Nepatrí už barter minulosti? Načo nám je barter, keď máme predsa peniaze?
Patrí aj nepatrí… Barter – výmena tovarov alebo služieb je vlastne podstata života a aj podstata obchodu. Obchod = výmeny. Peniaze boli vynájdené iba preto, aby sa obchod urýchlil, uľahčil. Nápad to bol na začiatku možno dobrý, ibaže boli veľmi skoro zneužité na špekulácie a podvody a zneužívané sú doteraz. Preto teraz znovu začal prosperovať barter, v podstate sa jedná o „retro“, t.j. starý osvedčený barter v novom modernom kabáte.

Prečo sa teraz stále častejšie v oblasti liečenia vraciame k postupom a metódam čo používali naše babičky a prababičky – k metódam, ktoré boli účinné, osvedčené, a hlavne v súlade s prírodou a tiež prirodzené pre ľudské telo. V oblasti potravín je to veľmi podobné. Prečo sa vraciame k BIO potravinám? Nie je to žiadna novinka, sú to postupy čo používali naši dedovia a pradedovia.

Vždy keď je nejaký problém alebo niečo nefunguje, hľadáme v histórii to čo fungovalo a snažíme sa to použiť znovu. Keď to fungovalo vtedy, prečo by to nemalo fungovať – teraz.

Barter je tradícia, sú to tisícročiami overené a osvedčené postupy, ktoré fungovali, fungujú a aj budú fungovať

Superbarter na facebooku.

Aký má barter výhody oproti peňažnému obchodovaniu?
Momentálnym veľkým problémov v obchodovaní za peniaze sú zľavy, ktoré poskytujú predajcovia v snahe predať. Na zákazníkov to síce „zaberá“ ale je to veľmi nebezpečná cesta, pretože v dôsledku týchto zliav firmy sa nemajú z čoho modernizovať, rozvíjať, nemajú dosť peňazí na kvalitný marketing atď. Poskytovanie zliav je pílenie si konára pod zadkom… Jednou z veľkých výhod tovarových obchodov je to, že môže predajca zákazníkovi poskytnúť namiesto zľavy – INÚ výhodu, ktorá ho nepripraví o zisk, a to je práve možnosť za nákup „zaplatiť“ – svojimi vlastnými výrobkami alebo službami. Táto výhoda je často zaujímavejšia ako výhoda vo forme zľavy.

Čo ak partner chce to čo mám a ja nechcem nič z jeho ponuky?
Takéto výmeny „niečo za niečo“ je klasický priamy barter – ten čo tu bol celé milióny rokov. Podnikatelia takýto priamy barter robia celkom často, ale tomu hovoria – zápočet. Má aj svoje výhody, ale aj veľa nevýhod. Nedávno mi jeden obchodný partner spomenul príklad keď jeho známy – očný chirurg, operoval podnikateľa a ten mu ponúkol ako časť platby za operáciu – dodávku bazéna. Problém nebol v neochote toho chirurga bartrovať, ale v tom, že už jeden bazén na záhrade mal zabudovaný. No a práve tento nedostatok majú už moderné bartrové systémy vyriešené. Keď predám svoje výrobky alebo služby inému klientovi bartrového systému, zákazník nezaplatí svojimi výrobkami ale „bartrovými eurami“, pomocou ktorých si predajca z celého bartrového systému nakúpi u ľubovoľného člena čokoľvek – čo by sa mu hodilo, čo potrebuje…

Bártrový obchod storočia

Môžem si cez barter získať aj elektrinu, alebo pohonné hmoty?
Toto momentálne nie je možné, s monopolmi alebo dodávateľmi strategických komodít a surovín to je celkom komplikované. Okrem toho – bartrovanie podporuje hlavne lokálnu – slovenskú ekonomiku a toto nadnárodné koncerny nezaujíma, ich zaujíma hlavne ich čo najväčší zisk. To že sa momentálne elektrina alebo PHM nedajú bartrovať až tak nevadí a nemusíme mať z toho vrásky. Stále je dosť tovarov a hlavne služieb, ktoré sa naopak bartrovať dajú.

 

Ako vnímate aktivity občianskeho združenia Sieť Dobra?
Ľudia na planete sme predovšetkým – ĽUDIA, ľudské bytosti. Popri tom sme podnikatelia, zamestnanci, občania atd, ale to čo je hlavné – sme ľudské bytosti.

Preto si veľmi vážim a fandím všetkým aktivitám, iniciatívam, ktoré smerujú k vytváraniu porozumenia, k tomu aby sme žili zdravo, aby sme si pomáhali namiesto toho aby sme si z akýchkoľvek dôvodov ubližovali.

Sieť Dobra je úšasná aktivita, ktorá ukazuje ľuďom a aj ich učí – ako sa dá žiť inak ako doteraz – uzavretí v betónovom labyrinte…

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor.

Pre viac informácii o „superbartrovaní“ navštívte stránku: www.superbarter.sk

superbarter_logo

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *