Sieť Dobra pokračuje!

V tieto dni uplynuli zhruba 4 mesiace od nášho verejného pôsobenia a prišiel (voľný) čas na rekapituláciu. Niečo sa nám podarilo, niečo sa nám podarilo menej a urobili sme aj niekoľko nováčikovských chýb, ktoré vnímame ako príležitosť na zlepšenie. Viac sa venujeme praktickým činnostiam, ako komunikácii o našich aktivitách. Takže: Ako je to s tou Sieťou Dobra? Funguje, nefunguje, čo ste urobili pre slovenský hip-hop? 🙂

Nedorozumenie

Počas nášho pôsobenia sme sa stretli s nesprávnou interpretáciou našej webovej stránky. Nie, náš web nie je verejný priestor na obchodovanie či barter a neprebiehajú tu žiadne transakcie. Je to len webka, ktorá má informovať verejnosť o tom, kto sme, čo robíme, ako to robíme a prečo to robíme. Zrejme mätúca položka „BARTER“ a naše amatérske video spôsobilo tento zmätok. 🙂 Pravdou však je, že náš najväčší projekt (sociálno-hospodárska sieť) miestom na obchodovanie už čoskoro bude.

Každopádne sme získali veľa užitočnej spätnej väzby aj k nášmu webu a zapracovali sme niektoré pripomienky. Obohatili sme menu, zmenili sme systém zverejňovania udalostí za inteligentný kalendár, preorganizovali štruktúru dát, obohatili obsah o obrázky, prerobili texty… Stále však vidíme, kde sa môžeme zlepšovať.

Sociálno-hospodárska sieť má meno: glote

Keďže je naším poslaním „Spájať dobré.“ podarilo sa nám nájsť partnerov (Creative Gate, EKO banka), ktorí chcú na 90% to isté, čo my, spojili sme sa a pustili sa spoločne do práce. Vzdali sme sa pôvodného mena „dobrasiet.sk“ a prijali sme sexi meno glote. 🙂

V rámci nadšenia boli naše plány na postup prác trošku predčasné. Realita nám ukázala, že je vhodné trošku pribrzdiť. Kedže je náš glote team rozlezený skoro po celej Európe (Praha, Piešťany, Bratislava, Brusel), pracovať na diaľku a efektívne je v dobrovoľníckych podmienkach pomerne náročné. Poučili sme sa z toho a pracujeme na novom riešení – čoskoro sa dozviete, na akom. 🙂

Máme za sebou veľa práce, veľa riadkov kódu a webová aplikácia v jednoduchej forme (dopyty/ponuky, komunitný manažment, sociálne interakcie) je takmer hotová. Usilovne pracujeme na tom, aby bola už tento týždeň uvoľnená pre prvých testovacích užívateľov. Pravdepodobne nestihneme odstrániť všetky nedostatky, preto to treba brať ako testovaciu verziu. Avšak potenciál k rastu je enormný. Kombináciou našich teamových vedomostí sme zostavili koncept alternatívnej ekonomiky s vlastným monetárnym systémom, ktorý netrpí patológiou súčasnej globálnej ekonomiky. Na implementáciu takýchto funkcionalít potrebujeme viac, ako len dobrovoľnícky prístup k práci.

Z tohoto dôvodu aktívne hľadáme možnosti, ako urýchliť vývoj pokročilejších funkcií a finančne podporiť team. Prihlásili sme glote do projektu ReStart Slovensko a dúfame, že získame podporu na ďaľší vývoj.

Networking

Môže to znieť na prvý pohľad ako obyčajné stretávanie sa s ľudmi – čo v podstate aj je – no je rozdiel sa stretnúť s ľudmi v krčme na pive a sadnúť si za jeden stôl s ekonomickými kapacitami, sociálnymi expertmi, odborníkmi na globálne trendy alebo profesionálmi na permakultúru, rozvoj osobnosti a podobne. Je veľký rozdiel, keď opakovane počujete z úst odborníkov potvrdenie úvah o tom, kam sa naša spoločnosť ako celok uberá. Je na čase zbaviť sa sebaklamov, neustáleho popisovania problémov či hľadania vinníkov… Treba začať hľadať riešenia – každý za seba a zároveň spoločne. Vôľa k inováciam zhora (bankári, politici) nepríde – zmierte sa s tým – ak sa chcete mať lepšie, treba začať skutočne makať aj na niečom inom, než je zarábanie peňazí… Z tých sa nenajeme.

Začali sme spoločne s ostatnými aktivistami v Piešťanoch budovať platformu „Spoločne pre Piešťany„, z ktorej sa už rodia prvé spoločné aktivity a vzájomná podpora našich činností. Otvorili sa nové možnosti, prišli nové nápady a ukazujú sa realistické cesty na väčší spoločný projekt viacerých združení.

Vzdelávanie

Po nevydarenom IED seminári, kvôli nízkemu záujmu (mimochodom Marcel nám dal cca 1/10 tržnej ceny jeho workshopu) sme nehodili flintu do žita. Najnovšou položkou v aktivitách sú vzdelávacie prednášky a workshopy z vlastnej dielne. Psychológ – Jaro Farkaš pripravil hodnotný program na rozvoj ľudskej osobnosti. Máme však v pláne pozvať do Piešťan ďalších odborníkov, hlavne v otázkach zvyšovania povedomia o sebestačnosti, nezávislosti, alternatívnych spôsoboch života a pod.

Výzva na podporu

Drahí sympatizanti, podporovatelia a sledovači. Chceli by sme vás srdečne požiadať o podporu našich činností – či už cez reakciu na naše potreby alebo finančným darom podľa vášho uváženia. Každý dar v hodnote 5€ a viac odmeníme praktickým darčekom – nezabudnite uviesť vašu poštovú adresu. Vaše príspevky pôjdu hlavne na projekt glote a môžete tak asistovať pri jeho zrode na svetlo sveta. 🙂