Ekonomický systém (jemne povedané) škrípe, peniaze sú nedostatkový „tovar“, mnohí z nás sú krajne nespokojní so svojimi životmi. Šéfovia nášho korporatokratického zriadenia držia vlády ako rukojemníkov a nevykazujú skutočný záujem o podporu zdravej a stabilnej spoločnosti. Preto hľadáme a vytvárame možnosti ako zmierniť vo svojom užšom a širšom okolí dôsledky tohto nezodpovedného správania.
Problém
Mnoho ľudí si uvedomuje nepriaznivý vplyv súčasného zriadenia na kvalitu života. Bankársky monopol na vytváranie peňazí prestal byť efektívnym nástrojom na vymieňanie hodnôt a namiesto toho sa stal nástrojom na presun kapitálu od bežných ľudí smerom k elitám (privatizácia zisku vs. socializácia strát). Tento mechanizmus je zrozumiteľne popísaný v nasledujúcom dokumentárnom filme: Záhadný svet peňazí (popis na csfd.cz, sleduj online na mojevideo.sk).
Okrem ekonomickej krízy zažívame súbežne environmentálnu krízu, zdravotníctvo nelieči ľudí, poľnohospodárstvo nie je udržateľné, vzdelávanie je kapitola sama o sebe… A takto by sa dalo pokračovať snáď v každej oblasti ľudských činností, ktoré sú riadené „zhora“. Skúmaním nezávislých zdrojov informácií zistíme, že spoločnosť sa rúti ku krachu. Či už vo forme fatálneho zlyhania ekonomiky s ďalekosiahlymi následkami, alebo vo forme sociálnych nepokojov alebo umelo vyvolanej vojny (jeden z možných scenárov ako „oživiť“ ekonomiku.)…
Niektorí z nás si radšej klamú, že sa tohoto krachu nedožijú. Faktom zostáva, že je ťažko odhadnúť, či sa deštrukčná lavína spustí o tri dni, tri týždne, či tri roky. Ale s pravdepodobnosťou hraničiacou so skutočnosťou to tridsať rokov nebude. Takže sorry, nezhodíme to na naše deti, potopa nebude až po nás. Už hladina stúpa, už je priam až po krk. Čo s tým?
Prvý krok: Uvedomenie
Na začiatok je dobré si uvedomiť, že súčasné peniaze používame takmer na všetko:
- stravovanie
- obliekanie
- bývanie
- energie
- cestovanie
- …
Druhý krok: Aktivita
Jednou z možností ako redukovať tento vplyv na náš vlastný život, je uvedomiť si súčasnú závislosť na tomto systéme. Vyhrnúť si rukávy, vziať zodpovednosť za svoj život a začať postupne nahrádzať produkty systému za iné. Existujú svojpomocné riešenia na všetky tieto problémy (námatkovo potraviny), akurát náš milý systém nemá záujem o ich používanie. Ako hovoria bratia Česi: „Nehodí se to do krámu.„. Vieme ako si zabezpečiť všetky tieto služby! Experti, ktorí prekukli tento chorý systém, ponúkajú riešenia, ktoré sú použiteľné, zmysluplné, spravodlivé a užitočné. Chýba však jedna vec: široko dostupný efektívny výmenný prostriedok so sieťou dopytov /ponúk a nástroj na koordinovanie spoločných aktivít pre väčšie skupiny.
V rôznych kútoch sveta, komunitách, mestských častiach, dedinách, ale i globálne, rastú aktivity, ktoré zavádzajú do života podobné svojpomocné riešenia. Výnimkou NIE JE ani Slovensko. Veľa“prebudených“ ľudí aktívne pracuje na množstve projektov v rôznych oblastiach rozvoja sebestačnosti (potraviny, zdravie, kultúra, doprava, sociálne vzťahy, energie…). Stačí sledovať trošku iné zdroje informácii ako tie oficiálne, pátrať a zistíte, že sa tu tvorí nový systém – nový „vesmír“…
Barter, peniaze, obeživo…
V prípade spoločenských a ekonomických kríz začnú ľudia medzi sebou zvyčajne organizovať výmenný obchod – barter. Ten má však svoje obmedzenia – náročnejšie spájanie transakčných partnerov a problémy v určovaní výmennej hodnoty. Ak ešte nepoznáte nevýhody súčasných „zadĺžených“ peňazí, rozhodne si pozrite nasledujúce video.
Peniaze ako také, sú geniálny prostriedok na výmenu. Umožňujú vynikajúco sprostredkovávať transakčných partnerov, len je potrebné, aby obchodné vzťahy a prostriedky boli zdravé. Pravdepodobne sa blížime k dobe, keď vďaka problémom súčasných peňazí budú vznikať alternatívy. Ponúka sa nám hneď niekoľko modelov.
Bitcoin
Bitcoin je internetová open-source peňažná mena, ktorou je možné platiť prostredníctvom úplne decentralizovanej P2P siete. Hlavnou unikátnosťou Bitcoinu je jeho plná decentralizácia, je navrhnutá tak, aby nikto, vrátane autorov, skupín alebo vlád, nemohol menu nijako ovplyvňovať, falšovať, zabavovať účty, kontrolovať peňažné toky alebo spôsobovať infláciu. V sieti neexistuje žiadny centrálny bod, ani nikto, kto by mohol o sieti rozhodovať. Bitcoin je deflačná mena. Celkové množstvo peňazí je konečné a je dopredu známe, a jeho uvoľňovanie do obehu je definované iba matematickými zákonmi. V sieti prebiehajú platby za minimálne alebo žiadne náklady. (zdroj: wikipedia)
Zďaleka nejde len o hračku pre pár bláznov. Dokonca na Slovensku existuje veľmi silná komunita, ktorá sa „Bitcoinovej ekonomike“ venuje veľmi aktívne (vrátane reálneho obchodovania). Ide o počítačových nadšencov, odborníkov, etických hackerov s medzinárodným dosahom a kvalitami. Nie náhodou sa práve 27. Januára 2013 konala v priestoroch Progressbaru „pred“-konferencia k celosvetovej konferencii unSYSTEM. Zaujímavosťou je, že mnohí z hlavných rečníkov a usporiadateľov boli osobne prítomní v Bratislave. Celkom slušné na „Bohom zabudnuté Slovensko.“ Hm? 🙂
Ako s tým súvisí glote, EKO, Minútky…?
Už niekoľko mesiacov pracujeme na projekte – glote. Tento informačný sociálno-ekonomický systém si kladie za cieľ umožniť užívateľom vykonávať spoľahlivé ekonomické transakcie, vytvárať sociálne väzby v užšom aj širšom okolí a otvoriť nové možnosti efektívneho – komunitou podporovaného hospodárenia a spolupráce. To všetko na princípe spravodlivosti, dôvery, transparentnosti, slobode…
Zatiaľ sa nachádzame vo fáze prototypu a plánovania ďalších krokov, ktoré povedú k vývoju produkčnej verzie tohto projektu. Zháňame podporu a zdroje na pokrytie nevyhnutných prác. Najbližším krokom bude zorganizovanie nezávislého hackatonu (anglicky), kde pripravíme prostredie a infraštruktúru pre spolupracovníkov, expertov, dobrovoľníkov, ktorí túto myšlienku podporujú. Ide to pomalšie ako sme si mysleli, v hlave a na papieri to máme vymyslené, ale realizácia je zdĺhavejšia aj kvôli rozsahu projektu.
V konečnej fáze chceme, aby glote poskytoval spoločnú abstrakčnú vrstvu pre ľubovoľný menový systém. V praxi to bude znamenať, že skupina ľudí (komunita, obec, záujmové skupiny…) si bude môcť zvoliť, ktorú menu vo svojej implementácii použije. Či už to bude Bitcoin, EKO, prípadne novovznikajúce meny budú vyžadovať dodatočné naprogramovanie adekvátneho modulu (pluginu).
Na minútku prosím!
Medzičasom sme narazili na zaujímavú komunitnú menu Minuto odvodenú z časového bankovníctva. Pripravili sme preklad samotného konceptu, poukážok so súhlasom autora. Viac informácií sa dozviete na samostatnej stránke. Tento decentralizovaný nástroj je určený pre malé komunity ľudí, ktoré majú na seba osobný dosah. Netreba informačný systém, počítače, Internet.. Stačí papier, pero a optimálne aj pečiatka. 🙂 Aktuálne pracujeme na vytvorení semináru – na ktorom vysvetlíme ako postupovať, keď chce komunita používať túto peňažnú alternatívu. Účastníci zistia hravou formou, ako môžu byť svojmu okoliu užitoční a dostanú do ruky nástroj, ako vytvoriť sieť dopytov, ponúk a následne aj obeživo. Hlavné predpoklady na používanie „Minútiek“ sú: vzájomná dôvera + ochota skúšať a učiť sa nové veci. Nejde o menu, za ktorú si budete kupovať benzín, elektrinu atď., jej účelom je umožniť skupine ľudí začať medzi sebou vymieňať užitočné služby a tovary. Naučiť sa znovu dôvere, spravodlivému obchodovaniu a vytvoriť pravidelné sociálne kontakty a oživiť tak zdravé spolunažívanie.
To nám umožní uvedomiť si, koľko základných vecí si môžeme zabezpečiť v kruhu známych a vďaka lokálnemu trhu znížiť závislosť na plných regáloch v korporátnych reťazcoch.
Čo TY na to?
Ak sa Ti páčia myšlienky a projekty prezentované v článku a chceš okrem pasívneho prizerania pridať ruku k dielu – DO TOHO! Zdieľaj tento článok, šír informácie, hovor o nich, aktivizuj sa, pridaj sa k nejakej skupine v Tvojom okolí! Založ si vlastný projekt, ktorý pomôže zmeniť aspoň o maličký kúsok tento stav a poskytne víziu pokroku v mene trvalo udržateľného rozvoja. Ak sa Ti páčia naše projekty, ponúkame možnosti podpory projektu glote alebo všeobecnej podpory združenia ako takého.
Ďakujeme za Tvoj čas a podporu!
Musíme sa naučiť žiť spolu ako bratia, inak zahynieme spolu ako hlupáci!
Martin Luther King