“Premena je globálny spoločenský experiment. Nevieme, či to bude fungovať. Sme však presvedčení, že ak budeme čakať na vlády, bude to tak trocha neskoro. Ak budeme konať ako jednotlivci, bude to tak trocha málo, ale ak budeme konať ako komunita, môže to byť tak práve včas.” (Transition 2.0)
V nedeľu 10.2. 2013 sme zorganizovali stretnutie v Piešťanskom kultúrnom centre ŽiWell (ktoré prevádzkuje OZ Kvas). V rámci predchádzajúceho uzavretého stretnutia sme prediskutovali možnosť zavedenia Minútiek s priateľmi, ktorým sa myšlienka páči a radi by poskytli svoje služby okoliu. Oboznámili sme sa spoločne s konceptom a dohodli si ďalšie kroky. Okrem toho sme sa venovali aj metodike Ľudových snemov, spôsobom, ako dosahovať konsenzus a vytvárať spoločné rozhodnutia.
Ľudový snem je verejné a otvorené stretnutie občanov, ktorého cieľom je prejaviť HLAS ĽUDÍ zospodu. Chcete zmeniť pasivitu a porobu Slovákov? Začnite u seba – s Vašimi susedmi a blízkymi! Bez manipulácie a politikov sa budete vyjadrovať k otázkam ako má fungovať štát, Vaše mesto, univerzita alebo obec pre Vás – občanov, ktorým právoplatne patrí. Ako jednotlivci alebo nespokojné skupiny občanov nemáme dostatočnú silu. Avšak, ak spojíme hlasy a vôľu 3000 snemov Slovenska, – budeme tlačiť na vládnu moc takou silou, že jej nebude môcť vzdorovať.
Potom sme sa presunuli do takmer prázdneho klubu. Na takýchto stretnutiach nie je však podstatný počet účastníkov, ale skôr ich zloženie. Ako sa neskôr ukázalo, kvalita bola vysoká, ale aj počty boli veľmi uspokojivé.
Stretnutie začalo privítaním návštevníkov, predstavením zámeru stretnutia a rečníkov. Ako prvý vystúpil Ľubomír Harmanovský s prezentáciou „Lokálne riešenia na globálne problémy.“
Následne prezentovala Veronika Repková (aj s „batôžkom“, z ktorého vykúkala hlavička jej syna Šimona) tému „Cesta z mesta k potravinovej sebestačnosti.“
Kolo prezentácií a diskusií uzavrel Róbert Zelník predstavením konceptu komunitných peňazí Minuto. Ako sám povedal, táto mena je tak jednoduchá, že je zbytočné kvôli tomu zapínať projektor:) Namiesto toho rozdal prázdne poukážky a vznikla živá diskusia v rámci celého klubu.
Následne sa časť návštevníkov presunula na premietanie filmu In Transition 2.0 do Meditačnej miestnosti Ramana Maharišiho v priestoroch bývalého Hotela Leier. Túto miestnosť aj so vzdelávacími priestormi pripravilo občianske združenie Slovindia. Diskusia, ktorá vznikla po filme, nebola len akademického charakteru, dohodli sme sa na konkrétnych aktivitách. Niekoľko dobrovoľníkov ponúklo svoj čas na podporu spoločných zámerov, najmä v otázkach komunitných záhrad, pestovania vlastných potravín a opakovaných stretnutí.
Ani potom sme sa však nerozišli úplne. Počas akcie sme sa natoľko spriatelili, že sme pokračovali v súkromí v plodných a obohacujúcich debatách. Vznikli nové prepojenia, nové priateľstvá, získali sme nové skúsenosti. Akcia sa nám vydarila, podľa priamych reakcií, ale aj následných správ: „…ďakujem za skvelú akciu …a daj vedieť, kedy bude ďalšie stretko“. Máme skvelý pocit z toho, že naše kroky majú zmysel. Že sa stretávajú ľudia podobného zmýšľania a idea zdravšej spoločnosti sa rozširuje a realizuje na ďalších a ďalších nových miestach.
Premena nezávisí na jednotlivcovi.
Vznikla sieť. Je všade a rozrastá sa.
Premena je nevyhnutná a nedá sa zastaviť.