Piešťanskí aktivisti odhaľujú činnosť firmy Monsanto na Slovensku!

Piešťanskí aktivisti odhaľujú činnosť firmy Monsanto na Slovensku!

Piešťany, 27. 8. 2013
Aktivistom sa mailovou komunikáciou podarilo získať od Ministerstva životného prostredia oficiálne potvrdenie pestovania geneticky modifikovaných organizmov (GMO) na Slovensku! Okrem USA, Kanady a Brazílie sa šíri celosvetový trend odmietania GMO technológií ako nepotrebných a nebezpečných. Aj niektoré susedské krajiny už vyjadrili jasný nesúhlas so zavádzaním GMO na ich území, Maďarsko a Poľsko úplne zakázali pestovanie geneticky modifikovanej kukurice.

Medzinárodná agrochemická spoločnosť Monsanto tento rok oficiálne oznámila svoje úmysly stiahnuť sa z európskych trhov smerom na východ z dôvodu voľnejšej legislatívy ohľadne pestovania GMO. Slovensko je však dôkazom, že Monsanto v skutočnosti pokračuje v aktivitách v Európe. Podľa oficiálnych vyjadrení z Ministerstva životného prostredia je plánovaných osem pozemkov na tzv. “pokusné” polia. V roku 2013 však prebieha pokus “iba” v Borovciach. Okrem Monsanta pôsobia na Slovensku ďalšie tri korporácie: Limagrain Central Europe S.E., SES VanderHave a švajčiarska Syngenta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAdriana Gálová, aktivistka a hovorkyňa iniciatívy povedala: ”Navštívili sme jedno z testovacích polí neďaleko dediny Borovce (okres Piešťany) a zaznamenali pestovanie GMO kukurice. Táto informácia je obzvlášť alarmujúca, nakoľko peľ z GMO rastlín sa mieša s okolitými pôvodnými kultúrami, čím ich kontaminuje. Podľa Ministerstva je v roku 2013 plánované tiež pestovanie takto upravenej cukrovej repy od belgickej spoločnosti SES VanderHave. Vzhľadom na slovenskú situáciu, kde existuje veľa druhov, s ktorými sa GMO môžu potenciálne krížiť, je vysoké nebezpečenstvo rozšírenia mimo testovacie polia.



Riziká GMO rastlín sú dobre zdokumentované. Výsev GMO rastlín ovplyvňuje populácie včiel a motýľov, stav a výživnú schopnosť pôdy a takisto aj ľudské zdravie. Hovoria o tom viaceré výskumy, ktoré však majú často pod tlakom veľkých firiem problémy s publikáciou. Nehovoriac o negatívnych sociálnych dopadoch a dopadoch na lokálne ekonomiky. Príklady z Indie, Veľkej Británie a pod. ukazujú, že korporácie svojimi aktivitami spôsobujú likvidáciu činností veľkého množstva domácich farmárov.

Najväčším bohatstvom Slovenska je prírodné dedičstvo a dobrá úrodná pôda vyplývajúca z našej polohy. Experimentovaním s GMO prenechávame osud našej krajiny a kvalitu potravín rukám nadnárodných korporácií, ktorých prioritami sú iba zisky a nie prospech Slovenska, či jej obyvateľov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aktivisti považujú za dôležité pozastaviť takéto aktivity a vytvárať podmienky pre budovanie dôstojnej budúcnosti. Budúcnosti, ktorá by zodpovedala potrebám obyvateľstva. V rámci týchto aktivít pripravuje OZ Sieť Dobra iniciatívu, súčasťou ktorej bude opísaný súčasný stav, vízia pre Slovensko a prvé kroky, čím môžeme ako jednotlivci, skupiny, či firmy, prispieť ku zmene – pozitívnej zmene, ktorá je aj napriek súčasnému nemilému stavu možná a realistická. Iniciatívu v súčasnosti podporujú Piešťanské OZ: Kvas, Sĺňava Piešťany, PRO CIVITATE, ktoré majú pozitívnu reputáciu v environmentálnych aktivitách. Medzi ďaľších podporovateľov iniciatívy patria: Kreatívna brána, Slovenský Pacient, Projekt Život.

 

O občianskom združení Sieť Dobra

Občian­ske zdru­že­nie Sieť Dobra vzniklo v Apríli 2012 ako právna forma pre rea­li­zá­ciu pro­jek­tov obča­nov sna­žia­cich sa o pozi­tívnu spoločenskú zmenu. K ich dote­raj­ším akti­vi­tám patrí vývoj sociálno-ekonomických inovácií, organizácia spo­lo­čen­ských akcií, vzde­lá­va­cia činnosť, komunitné záhrady a pod. Sieť Dobra spolupracuje s dobrovoľníkmi, akti­vis­tami, občian­skymi združeniami, taktiež s firmami, akademickou obcou, či samosprávou.
Kontakt:
tel.: SR +421 915 505 628 ČR+420 777 549 539 
e-mail: sietdobra@sietdobra.sk
web: //sietdobra.sk

Pridajte sa do skupiny PREČ s GMO! na Facebooku.

podporte_PREC_s_GMO_small

25 odpovedí na „Piešťanskí aktivisti odhaľujú činnosť firmy Monsanto na Slovensku!“

    1. predpokladam ze maso z obchodu jes aj Ty. nevadi Ti ze cca 85% dobytku z EU bolo krmeneho GMO sojou?

  1. Cudzincom nikdy nejde o Slovensko, alebo o ľudí tu žijúcich.Ani o deti, vodu, vtákov či lesy a vzduch. Prečo by ich mali zaujímať včely?

  2. Treba to spáliť ako v Maďarsku a Monsantu povedať, že sa pokus nevydaril aby tiahli odkiaľ prišli.

  3. nechápem mentalitu ľudí čo za tým stoja… neuvedomujú si, že keď vyplienime takýmito rastlinami všetko včelstvo budú musieť aj oni žrať tento plevel a humus? Alebo si nebodaj myslia, že to je zdravé?…

  4. pokusné plodiny s logom Syngenta bolo vídať aj v Huncovciach pri Kežmarku hneď vedľa cesty

    GPS 49.111601, 20.369875

    1. Obchodní zástupcovia semenárskych firiem umiestňujú pri pekných porastoch svoje tabuľky, aby pestovateľ ktorý ide okolo videl, čo za odrodu tam rastie, keď sa jej tak darí. Je to len reklama. Prípadne majú pokusné políčka aby otestovali ktoré odrody sú vhodné do konkrétnych klimatických podmienok, aby svojim zákazníkom ponúkli takú odrodu, ktorá bude v ich chotári prosperovať, prinesie peknú a zdravú úrodu a samozrejme poskytne pestovateľovi primeraný zisk.

  5. skor treba rozmyslat kto „aktivistom“ dal tip, vybavenie a financovanie a v koho zaujme je znicit nejakych par smiesnych poli s kukuricou. nase polnohospodarstvo je uz aj tak davno v trokach a nedopestujeme si poriadne nic vsetko kupujeme. takych aktvistov naserem kazde rano zo desat.. potom jak zozerem dve tri „modifikovane“ kukurice. najvacsia pliaga su na slovensku plateni pseudoaktivisti

    1. Takže za Sieťou Dobra je podľa Vás finančná skupina alebo iný nekalý zámer? Mohli by ste popísať sled myšlienok, dedukcii prípadne pozorovaní z ktorých tak usudzujete? Takto to bohužiaľ vypadá ako apriori nenávisť voči hocičomu inému. Radi sa necháme vyviesť z omylu.

      1. Tip: keď sme obhospodarovavali našu komunitnú záhradku sme sa rozprávali o bežnom spôsobe pestovania plodín a medzi rečou téma zbehla ku GMO. Z jedného z nás potom vypadlo, že testovaice pole je len kúsok od miesta kde sedíme. Nebolo treba veľa a pustili sme sa do akcie…

      2. Financovanie:
      Peniaze na ten smartfón na ktorom bolo natočené video: 1EURO
      Peniaze na opensource strihový program kdenlive: 0EUR
      Peniaze potrebné na poslanie mailov Ministerstvu: 0EUR
      Peniaze na benzín aby sme sa mohli ísť pozrieť na pole: 10EUR (na to sme sa dobrovoľne zložili)
      Čas: dobrovoľnícky

      3. V koho záujme je zničiť Slovenské poľnohospodárstvo? Toto už pripadá tamer paranoidne, pretože sa jedná o aktivitu americkej firmy, nie Slovenských roľníkov a farmárov.

      Toto na čo sa pozeráte, sa kôli peniazom nedá urobiť to sa dá len od srdca. Hádajte prečo tu máme toľko darovacích nástrojov, azda preto lebo nás financuje Penta?
      http://www.sietdobra.sk/rekapitulujeme-2012-2013/
      http://www.sietdobra.sk/projekty/

      Ale radi si necháme vysvetliť ako to myslíte a z čoho usudzujete že sme podvodníci – tak to aspoň vypadá že nás za podvodníkov (pseudoaktivistov) považujete – ale neberieme si to osobne, mýliť sa predsa môže každý. 🙂

  6. Kto má traktor v noci preorať a aby náhodou vietor ešte nerozniesol aj peľ treba to podpáliť..Týka sa to každého racionálne uvažujúceho človeka na zemi ktorý dovidí ďalej než na špičku svojho nosa…Nikto sa nás nepýtal či to môžu zasadiť tak prečo si pýtať povolenie na likvidáciu???

    1. Pýtal. Pýtal sa ministerstva ako zástupcu všetkých občanov. Ministerstvo žiadosť odborne posúdilo a vydalo povolenie.

      1. Tak v tom prípade je odbornosť posúdenia ministerstva minimálne na uváženie ako aj to, či posudzovali v záujme občanov SR alebo súkromných osôb resp. spoločností..

        1. Účelom týchto políčok nieje komerčná činnosť, sú založené na vedecké účely. Medzinárodný tím vedcov skúma ekologické aspekty (dopad na faunu a mikrobiotu okolia) pestovania týchto plodín. Financuje to EU, preto je tam ten transparent EU.
          Skúma sa to, pretože nie je dostatok relevantných dôkazov o ekologickej škodlivosti týchto plodín. Napriek tomu niektorí ľudia o tom pochybujú a veľmi sa snažia, aby bolo pestovanie týchto plodín zakázané, napriek tomu, že spoľahlivé dôkazy o ich škodlivosti nie sú.
          Vy nechcete vedieť pravdu? Aha, vy už svoju máte. Z konšpiračných a aktivistických webov.
          Ak chcete vedieť pravdu, nechajte kukuricu rásť a vedcov pracovať.

          1. Pekne napísané, skoro ako oficiálne vyjadrenie hovorcu ministerstva ;)..slušnosť káže aspoň sa podpísať pokiaľ sa vyjadrujete k diskusii..Slovíčko relevantné je krásne alibistické..Teda neexistuje ani dostatočné množstvo relevantných dôkazov, že to škodlivé nie je..Človek nepotrebuje byť kŕmený konšpiráciou pokiaľ používa zdravý rozum a číta štúdio e dopadoch a technologických postupoch využívaných pri GMO (áno podľa vás nebudú relevantné), no stará múdrosť hovorí, že bez vetra sa ani lístok nepohne..je zbytočné písať o domino efekte pri obmedzení prirodzenej reprodukcie a následnom dopade na kolobeh..apropo štáty ktoré to zakázali asi nemajú vedcov, resp. nie tak dobrých ako má eurokorupčná únia..zakázali to len tak z rozmachu a nevedomosti

          2. Existuje dostatok prác o bezpečnosti GMO. Relevantné sú pre mňa tie ktoré prešli oponentúrou, s tým, že čím vyšší IF tým väčšia relevancia. A ak postavím proti sebe zdroje ktoré dokazujú, že GMO nie sú nebezpečné a zdroje ktoré to vyvracajú, tak pomer by bol možno 100 ku jednej. Ak odpočítame štúdie ktoré boli spochybnené pre nesprávne použité metódy mohli by sme ten pomer natiahnuť niekam ku 1000:1. A ak by sme zarátali ich relevantnosť (v akých kvalitných zdrojoch boli publikované) tak dôjdeme ešte k oveľa väčším číslam.
            GMO sa vo väčšine krajín zakázali na nátlak slabo a jednostranne informovaného obyvateľstva, nie komunity odborníkov.
            Je pravda že niekedy GMO spôsobujú farmárom problémy, najmä však tým hlúpejším, prevažne pre ich lačnosť po zisku.

          3. Vážený pane, odborníkov ako Vy (zrejme medzi nich aj sám seba počítate) by som zavrel do rezervácie, kde by som Vás nekŕmil ničím iným ako Vami ospevovanými GMO, aj svašimi potomkami (ak nejakých vôbec máte). Potom by som bol zvedavý na Vaše kydy o neškodnosti GMO aj na tie „kvalitné zdroje“, kde budete publikovať spomínané kydy o neškodnosti GMO. Na čo sa tu hráte?! Všetci vieme ako funguje lobby Monsanta a podobných …. , vieme ako funguje štatistika a vieme aj to, aké „kvalitné zdroje“ = rozumej – kým financované „kvalitné zdroje“ publikujú výskumy, ktoré sú financované zväčša – čuduj sa svete – samotným producentom týchto svinstiev!! Výsledky týchto „výskumov“ sú potom vopred dané, dokonca presne s takým odôvodnením, ako píšete Vy – samozrejme na vine sú „hlúpi farmári“, ktorí nemôžu v záujme „relevantnosti“ svoje poznatky, skúsenosti publikovať v „kvalitných zdrojoch“ , a teda tá „relevantnosť“ je, akú potrebujete. Ak sa opovažujete písať niečo o „lačnosti“ farmárov, potom je tu „relevantnejšia“ doslova „NENAŽRANOSŤ“ Monsanta a ostatných producentov GMO, ktorých cieľe sú jasné. Nie sme všetci „mešuge“. ako si myslíte!!! … Na čiej výplatnej páske ste, pane?!

          4. Milá pani / milý pán EF0602
            Za normálnych okolností by som plne súhlasil s názorom, že je potrebné všetko preskúmať, otestovať a potom vynášať verdikt. Ale v tomto prípade je to naopak. Ak viem, že oheň páli, tak doň nestrkám ruku.A oheň menom Monsanto páli až moc. V amerike využila spoločnosť Monsanto fakt, že sa kukurica prirodzene rozšírila na susedné pozemky a zažalovala farmárov za krádež. To isté vo Francúzku. V Indii ich GMO spôsobili hlad a choroby. Hlad preto, že vzali malým roľníkom ich polia – lebo im ukradli ich patentované GMO. Reč nie je iba o kukurici. Keď sa pozriete na ich produkty, tak tam nájdete aj iné plodiny. Dokonca majú aj vlastný postrek, ktorý vyhubí všetko, len nie ich rastliny. A to, že sa nejedná o komerčnú činnosť je iba naivný postoj ignoranta. Spoločnosť Monsanto je jeden z najväčších kolosov sveta.

  7. Super clanok, myslim ze keby ste vytvorili internetovu peticiu, ktora by sa „viezla“ spolu s clankom viaceri by ju podpisali, Dufajme ze by sa ukazalo ministerstvu, ze ludia su proti!

  8. Nie som proti pokroku ale odtial potial, tak ako som proti tomu aby sa vedci hrali na bohov a klonovali ludi, som proti genetickym upravam potravin….

  9. Tous Cobayes? – Sme len pokusné morčatá?

    Francúzsky dokument so slovenskými titulkami o prvom dlhodobom testovaní
    GMO potravy, dopad na zdravie testovaných krýs a dôsledky katastrofy
    japonskej atómovej elektrárne na obyvateľstvo a okolie. Predstava, že
    vplyv GMO potravy nebol nikdy dôsledne preskúmaný a pritom sa už
    distribuuje do potravinového reťazca ľudí a zvierat, môže byť jednou z
    najhorších predstáv našej budúcnosti. Choroby, hlad, finančné otroctvo a
    samovraždy sú úzko spojené s pestovaním GMO plodín a využívaním
    atómových elektrární.
    http://blip.tv/play/AYOT6Q8A.html

Nie je možné pridávať komentáre.