Postavme spoločne mosty do krajšej budúcnosti!
Motto:
”Ak budeme čakať na vlády, bude to tak trocha neskoro.
Ak budeme konať ako jednotlivci, bude to tak trocha málo,
ale ak budeme konať ako spoločenstvo, môže to byť tak práve včas.”
(In Transition 2.0)
Prešiel rok odkedy sme sa objavili na scéne mimovládnych organizácií. Je to zaujímavá, niekedy až strhujúca životná skúsenosť. Naučili sme sa ako sa niektoré veci nerobia, ako sa niektoré robia a spoznali nové možnosti na zlepšovanie. Stretli sme veľa podobne zmýšľajúcich ľudí a okúsili zážitky, ktoré by sme inak nemali možnosť zažiť. Naše idealistické zámery narazili niekde aj na múr nepochopenia, ale padli aj na úrodnú pôdu. Od niektorých aktivít sme radšej upustili, niečo sa nám nepodarilo, niektoré veci treba dotiahnuť, či začať odznova a iné predčili naše očakávania.
Je pre nás veľmi osožné aj príjemné si zhrnúť, čo sme stihli, čo sme pripravili a na čom chceme pracovať ďalej. A preto sa úprimne pýtame sami seba, ale aj Vás:
- Dokáže Sieť Dobra naďalej fungovať ako zoskupenie nadšencov, ktorí prinášajú vízie, nápady, inovácie a cez ne budujú mosty k dôstojnému životu do budúcnosti?
- Dokáže Sieť Dobra osloviť dostatočné množstvo podporovateľov, aby sme Vám mohli i naďaľej prinášať spôsoby a nástroje na rozvoj trvalo udržateľnej spoločnosti?
- Dokáže Sieť Dobra rozšíriť medzi Vás naše poslanie natoľko, že získame podporu blízkych, kamarátov a verejnosti a budeme môcť aj naďalej fungovať ako životaschopná organizácia prinášajúca zaujímavé informácie, nástroje, riešenia a akcie svojim sympatizantom?
Prečo to vlastne robíme?
Sme presvedčení, že práca zo srdca na veciach, ktoré nám dávajú vnútorne zmysel, je to najdôležitejšie, čo môžeme v živote robiť. Je to dôležitejšie ako nasledovanie zažitých noriem, či podpora súčasného zastaralého systému a jeho čiernych dier.
- Robíme to preto, aby sme sa mohli pozrieť našim deťom do očí, keď sa nás budú pýtať: “Čo ste preboha robili, že ste nechali tento svet dospieť do takej mizérie?”
- Staviame mosty zo súčasného nespravodlivého spoločenského a ekonomického systému do lepšej, spravodlivejšej budúcnosti.
- Robíme ďalšie a ďalšie kroky smerom k vízii, že keď sa spojíme, môže to byť všetko inak.
- Chceme ukázať, že planéta Zem má dostatok zdrojov pre všetkých, ak sa o ne dokážeme spravodlivo podeliť.
- Spájame dobré a cítime, že v každom z nás sú dobré pohnútky.
Čo sme celý rok robili?
Prvé kroky
Naše fungovanie začalo on-line infokampaňou a spoluprácou na prvej verejnej akcii Graffiti Jam. Podarilo sa nám pridať ruku k dielu a ošarpaný most sa premenil na pútavé farebné miesto. Získali sme prvé zaujímavé kontakty a partnerov, vyskúšali sme si prezentáciu v malom. Po akcii sme zhodnotili, že sa nám síce nepodarilo osloviť širšiu verejnosť, no vďaka nášmu úsiliu vznikol priestor na stretnutie umelcov, ktorí nechali rozkvitnúť jedno tmavé miesto.
Doplnkové ekonomické systémy, sociálne inovácie
Na svete je toľko užitočnej práce, ktorú je potrebné vykonať a toľko šikovných a voľných rúk, ktorých spojením môžeme vytvoriť dostatok zdrojov a dôstojný život pre všetkých! V takomto dobročinnom konaní nás žiaľ často brzdí súčasný model peňazí. Akési žetóniky, ktoré všetci dobrovoľne akceptujeme, čím im dávame iluzórnu hodnotu a z ktorých žiaľ profitujú bohatí na úkor chudobných… Sú však rôzne možnosti ako toto zmierniť, zmeniť a skúsiť to inak.
Vďaka skúsenostiam s výmenou služieb a tovarov sme prišli s konceptom sociálno-hospodárskej siete. Stretli sme sa sa s ľuďmi podobných zámerov a prepojili rôzne iniciatívy zamerané na tvorbu “zdravých peňazí”, čo vyústilo do konkrétnych aktivít:
- glote – sociálno-hospodárska sieť. Podarilo sa nám vyrobiť prototyp aplikácie, boli sme však neúspešní v získaní investora na samotný vývoj. V súčasnej dobe opäť rozbiehame vývoj v spolupráci so študentami jednej zo slovenských univerzít, ktorí spracujú časť glote ako bakalársku prácu.
- minútky – paradoxne nás preklad a vytvorenie mikrostránky nestáli príliš veľa úsilia, efekt bol o to zaujímavejší. Informácie o Minútkach sa rozniesli ako vírus a jednotlivci a skupiny ich začali používať vo svojich spoločenstvách.
- clearnet.sk – spolupráca s tvorcami inovatívneho platobného systému založeného na vzájomnom zápočte, podobne zabehnutého systému WIR zo Švajčiarska
- verejné prednášky, diskusie, články, ktoré otvorili dvere do sveta novej ekonomiky nejednému z Vás…
Vďaka týmto aktivitám sme pritiahli pozornosť podobne zameraných projektov i jednotlivcov. Vznikli nové zaujímavé ľudské prepojenia, ale aj pracovné skupiny, ktoré prinášajú tieto nástroje do života.
Vzdelávanie
Realizujeme prednášky a semináre rôzneho charakteru. Od rozširovania povedomia o súčasnom stave sveta a možných riešeniach, sociálno-ekonomických systémoch budúcnosti, trvalej udržateľnosti a potravinovej sebestačnosti, až po semináre o sebarozvoji (tantra, komunita, zdravé vzťahy…). Spoluprácou s ďalšími združeniami sme vytvorili značku “SPOLOČNE”, pod ktorou realizujeme prednášky z vlastnej produkcie, alebo si pozývame zaujímavých rečníkov. Táto pôvodne piešťanská aktivita sa prvýkrát dostala za “hranice” mesta pozvaním od nových priateľov z Bojníc.
Dotklo sa nás aj čosi väčšie. A my sme sa veľmi rýchlo chytili na háčik spolupráce s akademickou iniciatívou University for the Future. Toto zoskupenie aktívnych ľudí vedie “Doc. Gaudenz B. Assenza, D.Phil. (Oxon), M.P.A. (Harvard), m.prof KU” – tituly sme dali len pre ilustráciu. Gaudenz zastáva názor, že v skutočnom živote sú nám všetky tituly aj tak zbytočné, dôležité je, aké “ovocie” prináša človek svojmu okoliu. Spoločne pracujeme na realizácii modelu ekosystému univerzity + komunity + organizácie, ako novej formy vzdelanostnej a zodpovednej spoločnosti pre život v 21. storočí.
Networking
Získali sme viac ako 900 fanúšikov (júl 2013) na sociálnych sieťach a významných spolupracovníkov priamo do teamu. Ľudí, o ktorých sme predtým len čítali alebo ich poznali ako osobnosti alternatívnej a aktivistickej scény. Daniel Marko, Robo Zelník, Robo Jankovich a najnovšie Tomáš Fodor, Lucia Blašková a Lucia Gallová sú cenným prínosom pre rozvoj a podporu našich činností. Ďakujeme! 🙂 Prepojili sme mnohých aktívnych ľudí, posunuli kontakty, uspokojili dopyty a ponuky rôznych subjektov.
Podarilo sa nám vytvoriť informačný ekosystém webu a sociálnych sietí s úspešným SEO (skúste googliť “siet dobra”, “glote”, “minutky” a pod. :))
Služby
Ako doplnkovú aktivitu na získavanie zdrojov sme vytvorili vychytanú ponuku masérskych služieb. Tieto realizujeme hlavne v okruhu našich podporovateľov a priamych sympatizantov, či dobrovoľníkov a najnovšie aj na festivaloch. Finančný aspekt je zatiaľ zanedbateľný, avšak pozitívne pôsobí na našich spolupracovníkov a pomáha vytvárať nové kontakty. 🙂 Okrem toho sme podporili rôzne neziskové projekty svojimi profesionálnymi schopnosťami; tvorbou webov, grafickým dizajnom, poradenstvom, konzultáciami, prepájaním kontaktov…
Permakultúra
V centre Piešťan sme spoločne s ďalšími dobrákmi postavili jedlú bylinkovú špirálu. Jej existencia je dôkazom, že aj v centre mesta môžu rozvoniavať byliny, ktoré spestria nielen našu kuchyňu, ale aj pokrmy v susednom ŽiWell-i, či Ganesha Club-e.
Okrem toho sme úspešne začali aktivity na komunitnej záhrade. Táto si získala záujem miestnych, ale aj národných médií. V mesiaci Júl 2013 nám výrazne pomohol učiteľ permakultúry svetového formátu Jaman Tree. Jeho skúsenosti z celého sveta sú neoceniteľným prínosom pre naše snahy. Do záhrady priniesol nové nápady, ktoré svojou jednoduchosťou a užitočnosťou inšpirujú nielen lokálnych obdivovateľov. Na vlastné oči i ruky sme sa presvedčili, že pestovanie vlastných potravín môže byť zábavné.
Budúcnosť
“Aké máme plány do budúcnosti?”
Najlepší spôsob ako predpovedať budúcnosť, je začať ju tvoriť.
Chceme pokračovať v aktivitách, ktoré nám vyšli a rozvíjať nové perspektívne možnosti. Nemáme recept na dokonalé riešenia a istoty, ale cez experimenty sme zistili, že dokážeme zmeniť a pozitívne ovplyvniť naše okolie. Nebojíme sa skúšať, máme odvahu robiť chyby, brať za ne zodpovednosť a poučiť sa. Odvážne sa púšťame do toho, čo rezonuje s našim vnútrom a presvedčením.
Naše najbližšie rozvojové plány smerujú k vytvoreniu komunitného vzdelávacieho ekocentra v blízkosti Starej Turej a Myjavských kopaníc. Vážime si svoju nezávislosť a preto sme opatrnejší voči fondom, grantom a všakovakým „habaďúram“. Preto oslovujeme priamo Vás, jednotlivcov a podporovateľov: Ste ochotní nezištne podporiť naše aktivity?
Momentálne našu udržateľnosť najviac podporia finančné dary. Od ľudí zdieľajúcich tieto vízie, priateľov, ktorí veria, že spoločne vyšľapeme cestičky do lepšej budúcnosti. Skutočnou a zmysluplnou prácou v prospech svojho okolia. Chceme osloviť Vás, ktorým viac hovoria reálne výsledky, ako “papierové výkazy, sľuby, grafy úspešnosti, štatistiky a pekné čísla”…
Si to aj Ty? Nájdeš v sebe nezištné pohnútky a staneš sa tiež Dobrákom?
“Prečo by som mal podporiť Sieť Dobra?”
- Prinášame Ti nástroje na budovanie sebestačnosti a trvalej udržateľnosti.
- Organizujeme pre Teba transformačné aktivity a podujatia.
- Vytvárame pre Teba priestor na zdieľanie.
- Prepájame Ťa s ďalšími aktivistami, vymieňame si vzájomne skúsenosti, zručnosti, schopnosti.
- Pomáhame Ti znižovať závislosť na súčasnom systéme.
- Spolupracujeme na spoločenskej zmene.
Čo získam podporou SD?
- Dobrý pocit z podpory spoločenskej zmeny.
- Ako pravidelný darca získam protihodnotu na individuálnej úrovni (vstupy na akcie, masáže, konzultácie, prístup k našim odborníkom, prepojenia na špecialistov…)
- Odpoveď pre svoje deti na otázku: “Čo ste preboha robili, že ste nechali tento svet dospieť do takej mizérie?” “Podporoval som Sieť Dobra: jednu z iniciatív, ktorá prispela k pozitívnej zmene spoločnosti 21. storočia.” 🙂
- Získam sociálnu značku, ktorou môžem prezentovať svoju osobu alebo spoločnosť.
„Podporím!
Ale chcem vedieť, kam pôjdu moje dary.“
Tvoje dary použijeme na udržanie aktivít a rozvoj plánov do budúcnosti.
Stále potrebujeme i eurá na úhradu pracovných priestorov, telekomunikačných služieb, propagáciu akcií, na tlačoviny (vizitky, plagáty, letáky). Veľmi nás teší, ak môžeme našich lektorov a prednášajúcich odmeniť honorárom alebo aspoň kompenzáciou cestovných nákladov. Akákoľvek podpora pomôže rozprestrieť naše aktivity a siete do väčších rozmerov. Pokiaľ sa nám spoločne podarí vytvoriť takýto prúd, môžu sa stať „zázraky“ a naše aktivity a záber môžu narastať geometrickým radom!
„Ako mám darovať? Čo najviac pômože?“
Pokiaľ spojíme sily, dokážeme toho veľa!
Veríme v silu vzájomnej spolupráce. Preto nechceme veľké sumy a “odtŕhanie si od úst”. Veríme, že pravidelná suma, ktorá neovplyvní Tvoj mesačný rozpočet, môže pomôcť dobrej veci. Pre niekoho sú to 3eurá, pre niekoho 30 či 100. Pripravili sme pre Teba čo najjednoduchšie cesty ako oceniť hodnotu našej práce dobrovoľne:
Podporím Sieť Dobra pravidelne:
- Vyber si požadovanú sumu cez platobný system PayPal
Chcem pravidelne darovať cez PayPal |
- Alebo použi Tvoj internetbanking a nastav trvalý príkaz
- Účet: 2924877020/1100
- Variabilný symbol: IČO organizácie, príp. dátum narodenia v tvare DDMMRRRR
- V správe pre prijímateľa pri prevode uveď “Dar” a Tvoje meno a priezvisko.
Darujem jednorázovo:
- cez portál dakujeme.sme.sk môžete použiť svoju banku
- cez PayPal na adrese sietdobra@sietdobra.sk
- Prijímame dary aj v digitálnej kryptomene Bitcoin – 14yHwaVoMVU6qqFWPS5PZaxt8zPgAFERzt
- Ak potrebuješ vystaviť darovaciu zmluvu, napíš nám.
„Ďakujeme za Tvoju podporu a dary…“
S úctou, vďakou a láskou
Vaši Dobráci 🙂
„Ak chceš ísť rýchlo, choď sám. Ak chceš ísť ďaleko, poďme spoločne.“
(Africké príslovie)